Czym się różni wyburzenie od rozbiórki?
Większość obiektów budowlanych może być eksploatowana przez bardzo długi czas, o ile spełniają one wymagania, jeżeli chodzi o ich stan techniczny. W sytuacji, gdy będą zagrażały katastrofą budowlaną lub wówczas, gdy właściciel terenu uzna, że nie mogą już sprostać istniejącym potrzebom pod względem swojej funkcjonalności, a także w przypadku przeznaczenia działki pod inną zabudowę czy działalność, niezbędny okaże się sprawny i bezpieczny demontaż. Na jego określenie stosuje się potocznie dwa terminy używane zamiennie – wyburzenie oraz rozbiórka. Przekonajmy się, czy są one tożsame.
Czym jest wyburzenie?
Wyburzenie polega na celowym naruszeniu struktury obiektu, co powoduje zawalenie się poszczególnych elementów jego konstrukcji lub przy mniejszych budynkach całości. Prace tego rodzaju są najczęściej wykonywane przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu budowlanego. Na ogół w tym celu używa się koparek wyburzeniowych wyposażonych w młoty kujące albo krusząco-miażdżące szczęki. Przy budowlach o niewielkiej kubaturze korzysta się też z koparko-ładowarek. Przy bardziej skomplikowanych strukturach stosuje się też maszyny do cięcia konstrukcji stalowych i żelbetowych. Roboty wyburzeniowe w Kolnie wykonuje firma CAT Mazury.
Na czym polega rozbiórka?
Rozbiórka obiektu również powoduje usunięcie jego części albo całości. Różni się ona jednak od wyburzenia tym, że jednym z jej celów jest odzyskanie znacznej części użytych materiałów budowlanych. Najczęściej chodzi tu o elementy o dużej wartości lub nadające się do wykorzystania przy innych pracach budowlanych np. cegłę ceramiczną, dachówki lub elementy mające znaczenie sentymentalne albo historyczne. Prace rozbiórkowe mogą też służyć pozyskaniu cennych surowców np. instalacji elektrycznej albo wodno-kanalizacyjnej.