Jak wykonać wykopy pod fundamenty?
Pierwszą czynnością, jaką trzeba zrobić, jest wytyczenie fundamentów przez geodetę oraz zaznaczenie rzędnych innych istotnych punktów budynku. Musi to być skontrolowane i zatwierdzone przez kierownika budowy, co wiąże się z wpisem do dziennika. Poprawne wykonanie wykopów zależy od rodzaju gleby. Jeśli nie masz pewności, czy grunt na twojej działce nie jest luźny, powinieneś przeprowadzić specjalistyczne badania geotechniczne. Jakie są kolejne czynności w kopaniu rowów pod fundamenty?
Rodzaje wykopów fundamentowych
Wykopy pod fundamenty należy rozpocząć wtedy, gdy wszystko zostało już przygotowane – są pracownicy, ustalono termin wykonania mieszanki i można przyszykować zbrojenie. Głębokość rowów zależy od tego, jakiego rodzaju podstawy mają być położone. Wykopy do fundamentów wylewanych bezpośrednio w gruncie można przeprowadzić ręcznie lub małą koparką. Do fundamentów na ławach przeważnie potrzebny będzie wynajem koparko-ładowarki. Większe głębokości wykonuje się pod fundamenty pośrednie np. ze słupów. Wykonanie wykopów pod ławy fundamentowe przeprowadza się po zdjęciu ziemi roślinnej i odłożeniu jej na działce tam, gdzie nie będzie zanieczyszczona. Humus ma przeważnie grubość 20-40 cm, więc o tyle będą płytsze od projektowanej głębokości posadowienia domu.
Jak poprawnie wykonać wykopy pod fundamenty?
Głębokość wykopów pod ławy fundamentowe powinna być poniżej strefy przemarzania gruntu, która w Polsce w zależności od regionu wynosi od 80 do 140 cm. Najpierw zdejmuje się wierzchnią warstwę ziemi, a następnie usuwa grunt do głębokości górnego poziomu ławy. Najczęściej wykonuje się wykopy wąskoprzestrzenne o szerokości dna do 1,5 m. Rzadziej stosuje się wykopy szerokoprzestrzenne powyżej 1,5 m (np. pod płytę fundamentową pod całym budynkiem), a do niedużych fundamentów trzeba stworzyć wykopy jamiste o głębokości i szerokości do 1,5 m. Dno powinno być węższe niż górna część wykopu. Kąt nachylenia wynosi wtedy od 35o do 60o, w zależności od tego, jakiego rodzaju jest podłoże. Dobre wypoziomowanie dna umożliwia właściwe ułożenie zbrojenia, co zapobiegnie pękaniu fundamentów. Ziemię należy składować w pewnej odległości, aby się nie obsuwała.